Méně je někdy více - minimalismus v architektuře
Opulentnost a bohaté zdobení se ne vždy v interiéru k sobě hodí. Ale minimalismus v architektuře je nadčasový a stále v módě. Přesvědčte se sami, že méně je někdy více.
Minimalistický styl silně zdůrazňuje roli světla při zvýraznění tvaru budovy. Proto je zde základní barvou bílá, která odráží sluneční paprsky oproti ostatním barvám nejvíce. Navíc je spojována s čistotou a duchovností, a proto se dokonale hodí k minimalistické architektuře.
Bílá, lehká a úsporná
Minimalismus v architektuře je charakteristický snahou o dosažení harmonie prostřednictvím šetrných a jednoduchých tvarů bez zbytečných ozdob. Ve stavebnictví se používají přírodní materiály a běžné je velké prosklení. Návrháři volí symetrii – rovné linie a základní geometrické tvary: kruh, obdélník, čtverec – nebo záměrnou, dobře promyšlenou asymetrii. Velký význam přikládají také funkčnosti. Hmota budovy je často odrazem její funkce, která je zde upřednostňována.
Budova by měla být zdůrazněna hrou světla spíše než jinými barvami nebo texturami. Pokud má více barev, jedná se obvykle o šedou a černou a lze je vidět v architektonických prvcích, jako jsou rámy oken a dveří, střecha atd. Vyskytují se i budovy, které jsou zcela nebo převážně šedé či černé, ale je to spíše vzácnost.
Recept na minimalismus v architektuře
Co je třeba udělat pro dosažení efektu minimalismu v budovách? Nejprve co nejvíce zjednodušte strukturu budovy, dbejte na zachování symetrie, rovných linií a tvarů. Architekti v minimalistických projektech navrhují monochromatické (bílá nebo šedá, černá) fasády z maximálně tří druhů materiálů (např. sádra, ocel a dřevo). Nejdůležitějším prvkem je hra světla, proto je klíčové stavbu přiměřeně osvětlit, použít velká prosklení a upustit od jakýchkoli zbytečných dekorací.